Systém vzdelania v USA

Systém vzdelania v USA

Systém vzdelania v USA nie je jednotný a líšia sa v každom štáte. Neexistujú teda ani jednotné učebné osnovy. Štát sa snaží ovplyvniť úroveň výučby rôznymi grantovými programami, do systému školstva však nezasahuje. Americký systém vzdelania, jeden z najlepších na svete, vyžaduje absolvovanie 12 rokov základného a stredného vzdelania pred nástupom na vysokú školu. Povinná školská dochádzka môže byť študovaná na verejných alebo súkromných školách.

 

Vzdelávací systém je zjednodušene rozdelený do 4 fáz

Typ školy Vek
Post Secondary Education (bakalár, magister, doktorant) od 18 rokov
High School (stredná škola) 15 - 18 rokov
Junior High School (základná škola 2. stupeň) 12 - 14 rokov
Elementary School (základná škola 1. stupeň) 5 - 11 rokov

Zhrnutie systému vzdelávania v USA

Základnú školu (Elementary School) začnú deti navštevovať vo veku 5 rokov. Po 5-6 rokoch štúdia nastupujú na Middle School / Junior High, kde študujú 2 roky v 7.-8. triede. Po tomto stupni nasleduje High School, ktorá predstavuje 9.-12. ročník. High School je zakončená diplomom High School Diploma, potom môžu študenti nastúpiť na jednu z foriem vysokej školy. Tu už sa zameriavajú na odborné predmety. Tento typ vzdelania býva na 2-4 roky.

Ponuka vyššieho vzdelania v USA je veľmi rozmanitá. Tu sú uvedené možné stupňa vzdelania, ktoré možno dosiahnuť:

 

  • Associate degree – podobné ako diplomovaný špecialista na SOŠ v SR
  • Bachelor's degree – rovnaký ako bakalársky titul v SR
  • Master's degree – slovenský magisterský titul
  • Doctorate (PhD) – rovnaký ako PhD (predtým CSc.) v SR
Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s jeho použitím