Stredné školy v USA

Ako fungujú stredné školy v USA?

Celkový vzdelávací systém USA sa líši od každého štátu, ale pokúsime sa Ti zhrnúť, ako približne stredné školy v Amerike fungujú.

Stredná škola sama o sebe trvá štandardne 4 roky a každý ročník sa označuje iným názvom - Freshman, Sophomore, Junior a Senior. Počas celej doby štúdia študenti zbierajú kredity približne tak, ako to funguje na našich vysokých školách, a po dosiahnutí daného počtu dostanú diplom o ukončení strednej školy (high school diploma). Len málokedy sa stane, že by študent nazbieral požadovaný počet bodov už v skoršom semestri, ale aj také výnimky sa určite dajú nájsť. Väčšina škôl začína koncom augusta a končí začiatkom alebo v polovici júna.  

Ak študent má štandardné 4-ročné štúdium, na každý rok mu vychádza absolvovať 6-7 predmetov (zase záleží, aké požiadavky má tento štát). Veľmi populárne medzi americkými študentmi sú tiež AP (advanced placement) classes, ktoré sú vyučované na vyššej úrovni a často ich učia práve učitelia z univerzít, aby lepšie pripravili študentov na pokračujúce štúdium. Zaujímavosťou stredných škôl v USA je, že študenti majú na výber aj z predmetov ako sú hudobný zbor, rôzne športy či varenie.

Čo sa týka známkovania, používajú sa známe A, B, C, D a F (failed - neprospel). Písmenkové známkovania sa potom odvodzujú od percent, ktoré učiteľ priradí za určitý test alebo úlohu. Práve úlohy sú na stredných školách v USA veľmi populárna a tvoria najväčšiu časť konečnej známky. Známky sú tiež dôležité, pretože na rozdiel od našich vysokých škôl, v Amerike sú známky za celú dobu strednej školy rozhodujúcim faktorom pri prijatí na univerzitu. O tom zase rozhoduje tzv. GPA, ktoré sa pohybuje od 1.00 - 4.00. Toto číslo je viacmenej ekvivalentom nášho priemeru známok, ale objavuje sa v ňom viac faktorov. 

Ak Ťa zaujíma, ako to funguje v USA s absenciou, nie je to také "voľné", ako na väčšine stredných škôl v Slovenskej republike. Škola si pomerne prísne stráži ako na tom každý študent s dochádzkou je, a ak klesne pod určitý počet hodín, prejaví sa to práve potom aj na jeho známke, i konečnom GPA.

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s jeho použitím