Vysoké školy v USA

Vysoké školy v USA sa delia podľa rôznych kritérií, či už sa jedná o dĺžku štúdia na škole, veľkosť školy, ponuku programov alebo určité zameranie školy. Tu nájdeš informácie o tom, ako sa vysoké školy v USA delia.

Systém vysokých škôl

Verejné a privátne školy

Verejné školy (public schools)sú financované miestnou a štátnou vládou a väčšinou ponúkajú nižšie školné hlavne pre tých, ktorí sú rezidentmi daného štátu.

 

Privátne školy (private schools)sa spoliehajú predovšetkým na školné, poplatky a súkromné ​​zdroje financovania. Súkromné ​​dary často slúžia ako štedrá finančná pomoc pre študentov.

Doba štúdia

Štvorročné štúdium na univerzite ponúka programy, ktoré sú zakončené bakalárskym titulom. Patria medzi ne universities a tzv. Liberal arts colleges.

 

Dvojročné štúdium ponúka až dvojročné programy, ktoré sú zakončené osvedčením - obdoba slovenského udeľovaný špecialistu na VOŠ.

Druhy škôl

Liberal arts colleges- tento typ vysokej školy zahŕňa širokú škálu predmetov v okruhoch ako je umenie, literatúra, história, jazyky, matematika a životné vedy. Väčšina z liberal arts colleges je súkromná, fungujú ako štvorročné programy a vedú teda k bakalárskemu titulu.

 

Universities- bývajú spravidla väčšie, ponúkajú viac odborov a študijných programov - bakalár, magister a doktorát. Väčšina týchto škôl sa skladá z niekoľkých menších škôl so zameraním ako je napríklad liberal arts, strojárstvo alebo zdravotné vedy.

 

Community Colleges- fungujú zhruba ako u nás vyššie odborné školy a ponúkajú dvojročné programy, ktoré Ťa pripravia na štúdium na 4-ročnej univerzite. Community colleges sú spravidla cenovo dostupnejšie a ponúkajú oveľa nižšie školné.

 

Vocational-technical a career colleges- tieto typy škôl ponúkajú špecializovaný tréning v určitom sektore. Študijné programy zahŕňajú napríklad kulinárske umenie, hasičstvo alebo prístroj Vector. Tieto školy ponúkajú rôzne certifikáty alebo osvedčenia.

Školy so zameraním

Arts colleges- umelecké školy a konzervatóriá. Okrem bežných predmetov tieto školy ponúkajú predmety ako je fotografovanie, hudba, divadlo alebo dizajn. Tieto školy ponúkajú osvedčenia alebo bakalárske tituly vo výtvarnom umení alebo špecializovanom odbore.

 

Single-sex colleges- všetky 4-ročné verejné školy a väčšina privátnych škôl nie sú rozdelené podľa pohlavia študentov. Existujú ale aj niektoré privátne školy, ktoré sú špeciálne pre dievčatá alebo pre chlapcov.

 

Religiously affiliated colleges- niektoré súkromné ​​školy sú spojené s náboženstvom. Toto spojenie môže byť len z historického pohľadu, ale tiež môže mať vplyv na každodenný život študenta.

 

Specialized-mission colleges- historicky černošské vysoké školy a univerzity (tzv. HBCUs) sú zamerané na vzdelanie afroamerických študentov. Ďalej existujú školy ako HSIs, čo predstavujú školy, kde minimálne 25% denných študentov musia byť hispánci. Tieto druhy škôl ponúkajú programy, aktivity a služby spojené práve s menšinovými študentmi.

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s jeho použitím