Práca v USA

Práca v USA

Práca v Spojených štátoch je skvelým spôsobom, ako získať nové skúsenosti, zlepšiť sa v jazyku a tiež si privyrobiť.

 Práca pri štúdiu na univerzite

Ak študuješ alebo plánuješ študovať na univerzite v USA bakalársky program, máš možnosť pracovať v kampusoch školy (reštaurácie, knižnica, ..) do max. 20 hodín týždenne. Hodinová sadzba je väčšinou 8-10 USD

Lepšie uplatnenie majú študenti postgraduálneho štúdia, ktorí majú možnosť pracovať ako Graduate Assistants a teda pomáhať s výučbou či výskumom na škole. Vzhľadom k tomu, že je práca oveľa odbornejšia, sú Graduate Assistants tiež lepšie platení.

Pracovné povolenie po štúdiu

Po absolvovaní štúdia v Spojených štátoch majú zahraniční študenti možnosť prihlásiť sa do tzv. Optional Practical Training (OPT), ktorý im umožňuje pracovať v USA po dobu až 12 mesiacov. Pre absolventov odborov vedy, technológií, inžinierstva alebo matematiky navyše platí, že toto povolenie môžu predĺžiť o ďalších 24 mesiacov a získať tak dohromady 3 roky, ktoré môžu stráviť prácou vo svojom odbore v USA.

 

J-1 Intern/Trainee Program

Ak je Tvojim snom zažiť profesionálny život v Spojených štátoch, J-1 Intern alebo Trainee program je pre teba ten pravý. Tento program spája študentov vysokých škôl, absolventov stredných a vysokých škôl alebo mladých profesionálov so skúsenosťami v cestovnom ruchu, hoteliérstve, gastronómii a s IT technológiami s veľkými príležitosťami. Umožňuje im tak pracovať pre amerických zamestnávateľov po dobu 12 až 18 mesiacov a ďalších 30 dní po skončení programu cestovať.  Nástup na program je možný počas celého roka a účastníci toho programu získavajú J-1 víza.  

Môžeš získať vzácne kontakty pre svoju kariéru, naučíš sa používať prospešné obchodné praktiky a obohatíš tak svoju budúcnosť o skúsenosti na nezaplatenie. Spoj svoje akademické alebo profesionálne skúsenosti školením v americkom biznise a využi príležitosť učiť sa a rásť pri skúmaní obchodných praktík v USA, amerických komunitách a kultúre.

Vďaka garantovaným plateným stážam a vzdelávacím skúsenostiam slúžia tieto programy na zvýšenie akademického vzdelávania a posilnenie podnikateľského záujmu študentov a mladých profesionálov. Zároveň  poskytujú zamestnávateľom nadšených zamestnancov, ktorí sa chcú vzdelávať a rásť vo svojom odbore.

J-1 Intern/ Trainee Program môže sprostredkovávať len poverená agentúra a tak nie je možné, aby si proces absolvoval sám bez spolupráce s agentúrou.

 

J-1 Summer Work & Travel

Jedným z najatraktívnejších spôsobov, predovšetkým pre študentov, je možnosť kultúrno-výmenného programu Summer Work & Travel. Ten umožňuje denným študentom vysokých a vyšších odborných škôl vycestovať cez prázdniny do USA na 2-4 mesiace a pracovať tam a ďalších 30 dní cestovať. Program prebieha od mája do septembra a účastníci toho programu získavajú J-1 víza.

Veľmi obľúbenou pracovnou pozíciou je plavčík, ktorých počas prázdnin v USA nikdy nie je dosť. Ďalšou možnosťou je vybrať si cez agentúru pracovnú pozíciu v oblasti cestovného ruchu, hoteliérstva či gastronómie.  Pri programe je možnosť mať aj viac, ako jednu prácu, pretože nie je nijako obmedzený počet hodín, ktoré môžeš odpracovať. Mzdy sa pohybujú okolo 7 - 12 dolárov na hodinu, vždy záleží na tom, v akom meste pracuješ a pre akého zamestnávateľa.

Program Summer Work and Travel môže sprostredkovávať len poverená agentúra a tak nie je možné, aby si proces absolvoval sám bez spolupráce s agentúrou.

 

J-1 Teacher Exchange

Ak nie si občanom USA a máš  aspoň bakalársky titul z učiteľstva alebo titul z iného odboru a  pedagogické minimum, minimálne 2-ročnú učiteľskú prax na plný úväzok a hovoríš plynule po anglicky, potom je J-1 Teacher Exchange program pre teba ten pravý. Tento výmenný program pre učiteľov Ti ponúka jedinečnú príležitosť naučiť sa rôzne metódy výučby a zároveň priniesť dôležitú medzinárodnú perspektívu pre študentov v USA. Vzájomné prínosy tohto programu sú určené na podporu lepšieho pochopenia rôznych metodík výučby, ako aj na možnosť vzdelávať sa oveľa viac ako pri bežnej výučbe u nás. Program poskytuje unikátnu šancu formovať novú generáciu lídrov, vštepiť študentom myšlienky inklúzie a tolerancie a umožniť im myslieť s väčšou perspektívou.

Prostredníctvom výmenného programu učiteľov môžu skúsení učitelia s odbornou kvalifikáciou učiť v akreditovaných vzdelávacích inštitúciách v USA (základné a stredné školy) od 1 až po 3 roky a dostávať tak rovnocenný učiteľský plat ako americkí učitelia. Možnosť vyučovať v rámci tohto predĺženého víza ponúka skúseným učiteľským odborníkom príležitosť posilniť americký vzdelávací systém.

Nástup na tento program je 1 mesiac pred začatím školského roka, v polovici júla a účastníci získajú J-1 víza. 

Ak už máš rodinu, manžela alebo manželku a deti, môžu získať J-2 dependant viza, pri ktorých môže Tvoj manžel/manželka pracovať a dieťa chodiť do školy.

J-1 Teacher program môže sprostredkovávať len poverená agentúra a tak nie je možné, aby si proces absolvoval sám bez spolupráce s agentúrou.

 

 

 

 

Platy v Spojených štátoch

Platy v USA sú bez pochýb vyššie, než tie na Slovensku. Aj to je jedným z dôvodov, prečo má toľko ľudí záujem o prácu v Spojených štátoch. Nižšie v tabuľke uvádzame priemerné platy vo vybraných štátoch v USA (2016).

Štát Priemerná hodinová sadzba
Florida  $ 8
Kalifornia $ 10
New York $ 9
Rhode Island $ 9.60
Texas $ 7.25
Severná Karolína $ 7.25
Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s jeho použitím